4 portioner
Kan innehålla spår av gluten kolla på påsen med färsen annars är den helt glutenfri, vegetarisk, och mjölkfri.
1 dl torkad sojafärs (har en extremt lång hållbarhet, men det går att använda något annat substitut ifall det tar slut såsom linser, ärter eller animaliska produkter)
1 lök (kan vara all sorts lök, torkad, konserverad eller färsk)
500 gr morot
500 gr vitkål
2 pkt krossade tomater
1 msk tomatpuré
1 pkt risnudlar (risnudlar är helt glutenfria och är väldigt smidiga att använda då man inte behöver koka dom innan man lägger i den i muurikkan. Man behöver bara lägga dem i blöt.)
Grönsaker vid säsong. (det kan vara vad som helst så länge det ger näring och god smak i såsen man kan till exempel riva ner broccoli eller blomkål)
0,5 l Vatten, vid behov ha mer i.
Olja för att steka med.
Kryddor och örter, till exempel oregano, spiskummin, svartpeppar, cayennepeppar, paprikapulver och salt förstås.)
1 kub Grönsaksbuljong
Först sätter man nudlarna i blöt, vattnet ska täcka nudlarna. Dom kokar färdigt i kastrullen.
Det andra man gör är att riva grönsakerna grovt, desto mer grönsaker desto bättre, sedan fräser man dom mjuka och så har man i tomatpuré som man låter rosta tillsammans med dom rivna grönsakerna.
Efter det så häller man i vatten och krossade tomater vilket man tar upp till kokpunkten. Efter det så kryddar man med örter, kryddor och buljong.
Ha i sojafärsen och koka det. Detta kan koka under en längre period utan problem, men håll koll på grytan så den inte bränns.
När det börjar bli dags för servering ha i nudlarna så att dom hinner bli mjuka i såsen men var beredd på att hälla i mer vatten då det kan lätt bli för tjockt. Smaka hela tiden för att se till att smaken sitter!
Servera med en valfri god, helst hållbar sallad.
Det viktigaste med det här receptet tyckte vi var att den var så versatil, allting har en god och bra långbarhet. Allting går att förvara i rumstemperatur och rätten är väldigt allergivänligt.